Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlad Drákula

17. 3. 2007
 

Vlad Drákula (Vlad Draco)
Už otec hraběte Drákuly měl otřesnou pověst. Lid tohoto valašského panovníka nenazval jinak ďábel, totiž Vlad Drákula. Jeho syn se jmenoval stejně jako jeho otec Vlad. Protože podle legend dokázal za 10 let svého panování nechat nabodout na kůl nejméně 50 000 lidí, začalo se mu nejprve přezdívat Vlad Tepeš - Ten, kdo naráží na kůl. Teprve po své smrti byl přejmenován na Vlada Drákulu, syna ďábla Drákuly.

Jeho pověst jednoho z nejbestiálnějších panovníků všech dob zcela zastínila skutečnost a dala téměř zapomenout, že i on sám musel hodně vydržet a prošel nejedním utrpením. Turci ho jako mladíka zajali a drželi ho coby rukojmího. Tehdy musel přihlížet, jak byl zavražděn jeho otec. Na vlastní oči viděl, jak byl zaživa pochován jeden z jeho bratrů - na rozkaz uherského krále. Všude kolem něj panovaly příslovečné balkánské poměry. Není tedy divu, že jakmile se dostal k moci, používal jako politické prostředky vraždy a mučení s veškerou sadistickou hrůzností. Nesmíme také zapomínat na to, že chápání toho, co je "sadismus" a "hrůznost" bylo tehdy úplně jiné než později v době evropského osvícenství. Říkalo se, že několikrát nechal všechny žebráky nahnat pod jednu střechu a pak je upálit, aby tyto "bědné postavy" nemohly dále dělat ostudu jeho krásné zemi. Nebo jiný příklad: Když turečtí vyslanci v jeho přítomnosti nesmekli uctivě turbany, udělil jim "Privilegium nosit turban nepřetržitě i v přítomnosti panovníka". Podstatou této "výsady" bylo to, že jim nechal turbany přitlouci k hlavě hřebíky. Nebo další: Drákula se obával moru a tak nařídil, aby veškeré oběti moru byly okamžitě spáleny.


Stejně hrozná jako Drákulův život byla i jeho smrt. Vlad Drákula těsně před svou smrtí znásilnil jedno rolnické děvče a vysál jí z žil všechnu krev. To však nebylo všechno - usedlost, kde žila, zápálil a nechal shořet až do základů. Ďáblův syn se koncem roku 1476 nebo počátkem roku 1477 dostal do tureckého zajetí, byl mučen a nakonec sťat.

Jeho žena uprchla po manželově popravě do Maďarska, kde se její děti později spojily manželským svazkem s hraběcími rodinami. Nejkrásnější dcera se údajně stala hraběnkou Báthoryovou. Jedna praneteř, hraběnka Alžběta Báthoryová, se počátkem 17. století dokonce dostala do Vídně jako dvorní dáma. Byla si zřejmě velmi dobře vědoma svého původu, protože se údajně s oblibou nechávala titulovat Drákulova dcera.

Protože byla pokládána za jenu z nejkrásnějších žen ve Vídni, obávala se, že jednoho dne kvůli procesu stárnutí svůj titul ztratí. Jedna věštkyně jí poradila, aby pila panenskou krev. V touze po mládí a kráse skutečně opakovaně lákala z vesnic do Vídně mladé dívky, které pak beze stopy zmizely. Celá Vídeň si tajně špitala, že nechala tato děvčata zabít a potírá se jejich krví nebo ji dokonce popíjí....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sracka

(Rebecca Veronika, 27. 2. 2016 13:28)

Uz se z toho tresu......je to sracka...... Hrabe drakula? :DDDDDDD

hmm

(Janík, 25. 9. 2013 15:20)

Není to pravdivý a je to trapný.. bojim bojim

cashbdcj

(kuki, 13. 6. 2013 17:23)

to je huusssstttýýýýýýýýýýý

JIBALOG

(JIRKA, 24. 4. 2012 13:40)

UPIR

Co???

(Michalka, 5. 4. 2012 9:52)

super no ale jednu chbu to má,že nikdo neví jestli je to pravda.....:):):):)

komentář

(ahojka, 29. 12. 2011 16:09)

fakt super příběh. dobré počteníčko :-D

SMRT I LOVE UPÍŘI

(dábel, 7. 4. 2010 22:00)

chci začít zabíjet lidi pít jim krev a být jako oni co mám pro to udělat?!

Re: SMRT I LOVE UPÍŘI

(-----, 10. 2. 2011 16:52)

musíš se zabíd dřevěnym bodcem

Re: SMRT I LOVE UPÍŘI

(Janik, 25. 10. 2011 14:50)

Jsi blázen to přece nejde =)

Historička

(Hippo, 7. 10. 2007 21:07)

"Můj milý nešťastný následovníku" kniha Historička od Elizabeth Kostové. Je to pěkné počteníčko.Četla jsem to v léťě, když jsem byla sama na chaťe a docela jsem se bála. Když jsem večer zavírala okenice úplně jsem tam Vlada viděla. Fakt pěkná knížka.

lol

(VojjCz, 9. 6. 2007 22:19)

A nespadl ti tam dudlik?

"desive kroky"

(Daneira, 1. 6. 2007 12:20)

Proč myslíš že to nemohly být myši? Já v paneláku nežiju ale je klidně možný že se tam ňák dostali.A skřítkové podle některých knih žijí jen v lesích..

omg

(Miky, 9. 5. 2007 15:15)

skritkove?? si delas prdel ne?? kolik ti je?

desive kroky

(easki, 5. 5. 2007 11:26)

jednou vecer,kdyz jsem sel spat,slysel jsem kroky.Nevim koho byly,ale sly zpod postele.Pod postel jsem se radsi nedival.Mel jsem strach.To vite strach.Mysi to byt nemohly,protoze bydlime v panelaku.Tak potrebuji poradit.Vazne to jsou skritkove?????????????????

Drákula ďábel?

(Daneira, 23. 3. 2007 13:50)

Díky za upozornění

Drákula ďábel?

(tiger.amam@seznam.cz, 22. 3. 2007 18:32)

Menší korekcí tohoto článku by měl být fakt, že slovo Drákula nevzniklo od označení ďábla, jak je často romanopisci zdůrazňováno, ale z historicky doloženého faktu, že rod Drákulů měl ve znaku draka. Takže správný přepis jména není Vlad Drákula, ale Vlad Draco. Draco je z latiny a znamená to přímo drak, nikoliv ďábel. Sice je pravda, že ve středověkém Rumunsku (a nejen tam) byl drak s ďáblem stotožňován, ale s tímto rodem to původně nemělo co dočinění.